
Zmiany w ryczałcie ewidencjonowanym od 2021 roku.
29 grudnia 2020
Przychody na przełomie roku. Jak je ujmować w KPiR.
3 stycznia 2021Odsetki ustawowe
Jeśli kontrahent nie płaci faktur to naliczamy mu odsetki ustawowe. Brak spływu należności rzutuje negatywnie na utrzymanie odpowiedniej płynności finansowej przedsiębiorstwa, czyli zdolności do regulowania bieżących zobowiązań. Naliczane są za każdy dzień zwłoki, liczymy je od dnia następnego po terminie pierwotnym do faktycznie momentu zapłaty. Art. 481 § 1 Kodeksu cywilnego: „Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi”.
Paragraf 2 mówi natomiast o tym, że w momencie gdy stopa odsetek za opóźnienie nie była z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe za opóźnienie w wysokości równej sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 5,5 punktów procentowych”.
W momencie zapłaty odsetek stają się one naszym przychodem który należy opodatkować podatkiem dochodowym. Należy je ująć w KPIR w dacie zapłaty w kolumnie 8.
Odsetki można wyliczyć według wzoru.Kwota zaległości × liczba dni zwłoki × wysokość stawki odsetek ustawowych / 365.
Odsetki podatkowe
Odsetki podatkowe, zwane również odsetkami budżetowymi, to odsetki pobierane z tytułu nieterminowych wpłat podatków i innych należności. Pilnowanie terminu zapłaty podatku dochodowego pilnuje każdy przedsiębiorca. 20 to ostatni moment na zapłatę. Ale co w sytuacji kiedy zwyczajnie nie uregulujemy podatku w określonym terminie?
Może się zdarzyć że 20 wypada np. w sobotę to wtedy termin zapłaty podatku przesuwa się na pierwszy dzień roboczy czyli na 22 dzień miesiąca. Pamiętamy o tym, że płacimy za miesiąc poprzedni. Np. za listopad płacimy do 20 grudnia.
W przypadku gdy urząd skarbowy nie odnotował wpłaty zapłaty za podatki zostaną naliczone odsetki wynoszą 8 % w skali roku i można je obliczyć według wzoru:
(KZ*LD*O)/365, gdzie:KZ- kwota zaległości
LD- liczba dni zwłoki (liczona od dnia następującego po dniu powstania zobowiązania do dnia zapłaty)
O- stawka odsetek (w stosunku rocznym)
Zgodnie z art. 54 § 1 pkt 5 Ordynacji podatkowej odsetek za zwłokę nie nalicza się jeżeli kwota odsetek jest niższa od trzykrotności wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez Pocztę Polską za polecenie przesyłki listowej. Obecnie opłata ta wynosi 8,70 zł. Czyli jeżeli nasze zaległości podatkowe będą niższe niż 8,70 zł, to nie musimy płacić odsetek.