Na wstępie zaznaczę że prowadząc gabinet psychologiczny nie możesz skorzystać z opodatkowania na zasadzie ryczałtu i karty podatkowej. Co nam zostaje: Zasady ogólne oraz podatek liniowy.
Formę opodatkowania wybierasz wypełniając formularz zgłoszeniowy do Centralnej Ewidencji o Działalności Gospodarczej. Zasady ogólne to podstawowa forma opodatkowania.
Wysokość podatku na zasadach ogólnych w 2020 r. wyniesie 17% lub 32% ( po przekroczeniu dochodu w kwocie 85 528 zł). Wysokość podatku obniżymy również o kwotę wolną od podatku. Wybierając tę formę rozliczeń możesz:
- kwotę podatku obniżyć o przysługujące Ci ulgi oraz koszty prowadzenia działalności
- odliczyć od podstawy podstawy opodatkowania zapłacone składki ubezpieczeniowe, od kwoty podatku zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne.
-Zaliczki wpłacamy do 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni ( np. zaliczkę za czerwiec płacimy do 20 lipca). Jeśli jesteś tzw. małym podatnikiem możesz rozliczać się również kwartalnie. Roczne rozliczenie składamy na formularzy PIT-36 do 30 kwietnia za poprzedni rok.
-Podatek liniowy
Opodatkowanie metodą liniową polega na zastosowaniu jednolitej stawki podatku która wynosi 19%. W przypadku tej formy są pewne ograniczenia:
-- nie możesz wybrać tej formy, jeżeli w swojej firmie chcesz wykonywać czynności, które wcześniej wykonywałeś na etacie u byłego pracodawcy
-- tracisz możliwość rozliczania się wspólnie z małżonkiem
-- nie skorzystasz z większości ulg podatkowych
-- nie będziesz mógł skorzystać z preferencyjnego rozliczenia dla osób samotnie wychowujących dzieci.
Podobnie jak w przypadku rozliczeń na zasadach ogólnych wybierając tę formę należy poinformować pisemnie urząd skarbowy lub zaznaczyć w formularzy CEIDG. Zaliczki wpłacamy do 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Jeśli jesteś małym podatnikiem możesz rozliczać się kwartalnie. Roczne rozliczenie składamy na formularzu PIT-36L do 30 kwietnia po zakończeniu danego roku podatkowego ( np. za 2019 rok aby złożyć deklarację roczną mamy czas do 30 kwietnia 2020 roku).
Jakie koszty możesz rozliczyć w ramach prowadzenia działalności psychologicznej ? Koszty uzyskania przychodu działalności psychologicznej >